top of page
icradan-kayisi-bahcesi_1615044142_U4xSJu.webp

KAYISI DİYARI İLÇEMİZ

Iğdır'da mikroklima özelliği sayesinde birçok ürün yetişiyor. Onların başında da kendine has aromasıyla sofralık olarak tüketilen kayısı geliyor. Ekonomiye yıllık 240 milyon lira katkı sağlayan kayısı Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan'a ihraç ediliyor.

  • Dünyaca ünlü olan ve sadece Iğdır yöresi ile Kağızman'da yetişen bu kayısı türünün şekli eliptik olup simetrik bir yapıya sahiptir. Çekirdekleri uzun şeritli ve tatlı olduğundan kuruyemiş olarak tüketilebilir. Erkenci bir çeşit olduğundan Haziran ayının son haftasında olgunlaşmaya başlar. Iğdır'ın en yaygın kayısı türü olan Şalak çeşidinin birçok faydası olduğu bilinmektedir.

İlçenin Tarihi ve Coğrafi Yapısı

Binlerce yıl önceden Türk Yurdu olan Sürmeli Çukurunda bulunan Aralık İlçesi; Türk varlığı ile tanınmış olup, Türklerin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihin bilinen devirlerinden itibaren Türklerin öz vatanı olmuştur. Iğdır Aralık çevresi yıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlçemiz Iğdır’a bağlı Başköy nahiyesi iken daha sonra 1960 yılında İlçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemiz, Iğdır İl Merkezine 47 km uzaklıkta olup doğusunda yer almaktadır. Aralık İlçemiz Kuzeyinde Ermenistan'a 55 km, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'ne 18 km ve Güneydoğusunda İran İslam Cumhuriyetine 49 km ile sınırlanmıştır. Kuzeyinde Aras Nehri, Güneyinde Küçük ve Büyük Ağrı dağları eteğinden doğan Karasu Nehri Ermenistan Nahcivan ve İran Cumhuriyetine sınırı bulunan bir ilçedir. Iğdır-Dilucu Kara Hudut kapısı bağlantısını sağlayan D-80 Karayolunun 85 mm'lik kısmı Aralık İlçesinden geçmektedir. Dilucu Gümrük Kapısı Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'ne, 22.05.1992 mükerrer Resmî Gazetede yayımlanan 92/3065 Sayılı kararla açılmış olup, halen 1. Sınıf Gümrük Müdürlüğü olarak görev yapmaktadır. Dilucu Gümrük Kapısı, Türk Cumhuriyetlerine uzanan tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik bir yol olma niteliği taşımaktadır. Dilucu Gümrük Kapısı aynı zamanda 96/7782 Sayılı Sınır Ticaretine ilişkin karar gereğince sınır ticaretine açık bulunmaktadır. Dilucu Kara Hudut Sınır Kapısı stratejik önem arz etmektedir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Dilucu mıntıkasının üzerinde durduğu ve önemle takip etmesinin değeri şimdi daha çok anlaşılmaktadır. İlçemizin yüzölçümü 611 km2, rakımı 825 m. iklimi bakımından tipik kara iklimi görülür. Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha fazla yağış alır. İlçemiz Ağrı dağı eteğinde düz bir ovaya yayılmış olup, 5 mahalleden ve 22 köyden oluşmaktadır. İlçe halkı geçimini tarım, hayvancılıkla ve ticaretle sağlamaktadır. 1992 yılında komşu Nahcivan Özerk Cumhuriyeti ile aramızdaki Dilucu Sınır kapısının açılması İlçemize ve İlimize ekonomik canlılık getirmiştir.

bottom of page